Tisíc a jedna noc cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Tisíc a jedna noc: 159. a 160. epizóda

12. 08 2016 07:05 | Alexandra Stahlová
Tisíc a jedna noc: 159. a 160. epizóda
Tisíc a jedna noc: 159. a 160. epizóda

Kerem neuvážene Ede porozpráva, že Šeherezáda svojho času dostala od niekoho za jedinú noc 150 000 dolárov na Kaanovu operáciu!

Füsun (Yonca Cevher) sa stále trápi, pretože nevie, kvôli čomu je Burcu (Hazal Gürel) taká smutná. Nadide (Tomris Incer) sa ju snaží upokojiť slovami, že musí byť trpezlivá a byť dcére okrem dobrej matky i dobrou priateľkou, pretože zjavne dospieva... Kým sú Onur (Halit Ergenç) a Šeherezáda (Bergüzar Korel) preč, o Nilüfer (Dilara Kavadar) a Kaana (Efe Çinar) sa stará Firdevs (Sennur Kaya). Deťom je bez rodičov smutno, a tak láskavú domácu uprosia, aby im dovolila im zavolať. To by samo o sebe nebol žiadny problém, nebyť toho, že Onur a Šeherezáda sú na výlete s Bennu (Ceyda Düvenci) a Keremom (Tardu Flordun) – nuž a Bennu veľmi ťažko nesie, keď počuje, ako sa Šeherezáda rozpráva so svojím synčekom... Jej hlas plný lásky a nehy sa do Bennuinho utrápeného srdca zaryje hlboko ako nôž. Už viac nevládze skrývať svoj žiaľ a pokúšať sa pred ostatnými tváriť, že jej je lepšie, keď to tak necíti. A tak keď sa ostatní ráno zobudia, po Bennu niet ani stopy! Niekam odišla, nenechala im však žiaden odkaz. Mobil i bundu nechala v chate, a tak sa s ňou ani nemajú ako spojiť... Kým Šeherezáda ostane na chate - pre prípad, že by sa jej kamarátka predsa len vrátila -, Onur a Kerem sa ju vydajú hľadať. Najprv do lesa, potom k rieke... Zdá sa, že Bennu nikde niet. V skutočnosti však vie, že ju hľadajú, počuje, ako volajú jej meno - len nechce, aby ju našli, a tak sa pred nimi ukrýva...!

Eda (Canan Ergüder) náhodou zistí, že ju jej mama a sestra sprosto oklamali a podviedli, keď od nej vymámili peniaze na údajnú sestrinu operáciu – a teraz ich nehanebne utrácajú v obchode za oblečenie! V návale zúrivosti sa na obe vrhne a začne sa im drsne vyhrážať, že ak sa jej ešte niekedy odvážia vstúpiť do života, obe zabije! A rozhodne to nevyzerá, že by blafovala... Po troch hodinách bezvýsledného pátrania je Kerem od strachu o manželku už temer pološialený, a aj Onur so Šeherezádou si robia veľké starosti. Zrazu pred chatou zastaví akési auto, z ktorého, akoby sa nechumelilo, vystúpi Bennu, ktorá vyzerá dosť prekvapene a zároveň i otrávene, že ich jej neprítomnosť tak vystrašila. Neodpustí si však ďalšiu z necitlivých ironických poznámok na manželov adresu... Po návrate do Istanbulu naruší príjemnú pohodu Onura a Šeherezády s ich deťmi neuváženou poznámkou Firdevs, ktorú si Onur vzápätí zavolá „na koberček“. Namiesto pôvodne plánovaného dohovoru jej však napokon s ľadovým výrazom v tvári oznámi, že bude najlepšie, ak od nich odíde a že na druhý deň požiada svojich účtovníkov, aby jej vyplatili všetku zvyšnú mzdu...

Kerem navrhne Bennu, aby sa znovu pokúsili o bábätko, on by sa vraj ďalšiemu tehotenstvu veľmi potešil – no ona mu neodpovie. A kým on sa vyberie do spálne, hoci nemôže zaspať, Bennu sa v obývačke utápa v slzách... Keď Šeherezáda zbadá v hale nesmelo postávajúcu FIrdevs aj so zbalenými taškami a pochopí, že sa prišla rozlúčiť, pretože ju Onur vyhodil, nemôže tomu uveriť. Pokúsi sa to napraviť, no je už neskoro – Firdevs ledva zadržiavajúc slzy sa jej ospravedlní, ak ju svojím prístupom nejako ranila a narýchlo odíde skôr, než sa rozplače. Nuž a Onur nemieni o svojom rozhodnutí vôbec diskutovať, túto nepríjemnú situáciu skrátka považuje za uzavretú... Burcu začne chodiť poza školu, pretože sa jej deti neustále vysmievajú a urážajú ju bolestivými poznámkami o tom, že jej mama je vrahyňa! Nadide zatelefonuje Šeherezáde a pozve ju i s deťmi k nim na návštevu. Nepríjemne ju zamrazí, keď v pozadí začuje známy hlas... Šeherezáda je totiž práve na káve s Edou, ktorá sa z nej snaží vytiahnuť niečo o Bennu a Keremovi!

Burak (Mert Firat) má už dosť neustáleho trápenia. Rád by prišiel na iné myšlienky, a tak sa odváži požiadať Melek (Yeliz Akkaya), aby si s ním večer zašla na pohárik. Napokon sa ale na ničom nedohodnú, pretože po krátkom rozpačitom rozhovore o jeho rozchode so Sezen (Duygu Çetinkaya) sa ani jeden z nich necíti dobre... Nadide požiada Šeherezádu o rozhovor. Konečne totiž nabrala dosť odvahy, aby jej odhalila pravú tvár zákernej Edy! Povie jej všetko, čo vie o jej hanebnej minulosti – počnúc jej vzťahom s nebohým Ahmetom (Atilla Türkmen), pokračujúc informáciami o jej nemenej skazenej matke a strašných klamstvách, ktoré Eda vypúšťa z úst, len čo ich otvorí. Pretože podľa Nadide je táto žena skrz-naskrz skazená a okrem lží, intríg a podvodov nie je ničoho iného schopná! Šeherezádu však najviac šokuje, keď jej Nadide povie, že po tom, čo prinútili Edu a Ahmeta rozísť sa, Eda v snahe zničiť svojho expriateľa i jeho rodinu Ahmeta pred políciou obvinila, že ju znásilnil! Nadide vraj vtedy mala čo robiť, aby túto strašnú vec utajila pred Burhanom (Metin Çekmez), než vyšla pravda najavo a jej syn bol opäť slobodný a jeho meno očistené – inak by sa ktoviečo mohlo stať...?

Šeherezáda dlho neváha a o všetkom povie Onurovi. Obom je jasné, že túto záležitosť budú musieť čo najskôr vyriešiť. Ani jeden z nich nepochybuje, že to, čo povedala Nadide, je čistá pravda – a ani jeden z nich rozhodne nechce, aby taký zradný a pomstychtivý človek ako Eda kazil vzduch v Binyapi! Onur sa však chce rozhodnúť až po tom, čo o všetkom informuje Kerema. Koniec koncov nemôže ani len tušiť, akej povahy je Keremov vzťah s Edou... Jeho najlepší kamarát je totiž práve v tejto chvíli v Edinej posteli, kde sa pokúša zabudnúť na novú nepríjemnú hádku s Bennu, ktorú už alkohol temer úplne pripravil o rozum a pud sebazáchovy! Najhoršie však je, že i Kerem akoby zošalel... Neuvážene totiž Ede porozpráva, čo sa od Bennu dozvedel o Šeherezádinom hriechu, keď kvôli záchrane svojho umierajúceho synčeka Kaana strávila s istým mužom noc - za 150 000 dolárov potrebných na transplantáciu kostnej drene -, ale navyše jej nepriamo potvrdí, že keďže tým mužom nebol on, bol ním Onur! Príliš neskoro sa zháči a pokúsi sa Edu presvedčiť, aby na všetko, čo si práve vypočula, zabudla. Kým on vedľa nej sladko zaspí, v Edinej hlave sa začína rodiť ďalší odporný plán na zničenie ženy, ktorú nadovšetko nenávidí - Šeherezády! Teší ju však i to, že môže jedným vrzom zničiť i šťastie jej najlepšej kamarátky Bennu. Koniec koncov, o manžela ju už pripravila, a tak si teraz vychutnáva jej zúfalstvo. Hlboko spiacemu Keremovi vedľa nej totiž vyzváňa telefón, pretože sa ho zúfalá Bennu pokúša zastihnúť. A zvoní, a zvoní, a zvoní...

Füsun je úplne na dne kvôli Burcu, ktorú necitlivé poznámky a posmešky jej spolužiakov o zločine, ktorý Füsun spáchala, natoľko rozľútili, že odmieta chodiť do školy. Navyše sa však odmieta s mamou čo i len rozprávať! Füsun, žiaľ, nedokáže utešiť ani Ali Kemal (Demir Ergun), ani Nadide... Keď však prídu domov Burhan a Gani (Bartu Küçükçaglayan), všetci sa snažia tváriť, že Füsunine slzy nič vážne neznamenajú – aby Burhana náhodou nezradilo srdiečko... No Füsun sa o niečo neskôr svojmu bratovi predsa len so všetkým zdôverí. Keď sa na druhý deň ráno Kerem rovno z Edinej postele dostaví do Binyapi, prekvapí ho Onurova prosba, že sa medzi štyrmi očami musia porozprávať o... Ede! Keď si vypočuje Onurove obvinenia, akoby doňho vstúpilo sto čertov. Vôbec nerozmýšľa o tom, či môžu byť Nadidine obvinenia pravdivé, tvrdohlavo nástojí na tom, že Eda je skvelá architektka, o ktorú za žiadnych okolností nie je ochotný prísť. Nechce nič počuť o kráľovskom odstupnom, žiadne logické argumenty, že pošpinila meno syna ich obchodného partnera... Má skrátka pocit, že sa mu Onur znovu starie do života, čo z duše neznáša! Nazlostený odíde do svojej kancelárie trochu vychladnúť, no vôbec sa mu to nedarí. Nielenže sa totiž Onur nedá odradiť jeho neprístupnosťou a príde za ním, aby svoj rozhovor o Ede dokončili, ale navyše mu zavolá i Bennu, ktorá mu hystericky začne vyčítať jeho neprítomnosť doma minulú noc a chce od neho vedieť, v náručí ktorej ženy ju strávil!

Večer je situácia vo všetkých rodinách dosť napätá... V Burhanovom dome sa napätie dá pomaly aj krájať, a tak nečudo, že pán domu, ktorý je veľmi bystrý a nenechá sa len tak obalamutiť predstieraným pokoj, napokon zistí pravdu. A hneď sa aj rozhodne vziať riešenie tejto nepríjemnosti do vlastných rúk! Zájde za Burcu a vážne, bez zbytočného prikrášľovania, si s ňou pohovorí o tom, čo sa prihodilo jej mame a vysvetlí jej, čo vlastne znamená sebaobrana. Onur a Šeherezáda sa trápia kvôli Keremovej nepochopiteľnej tvrdohlavosti v otázke Edinej výpovede a na vnútornej pohode im rozhodne nepridáva ani čoraz citeľnejšia absencia Firdevs, ktorej nástupkyňa Nilüfer a Kaana evidentne nezvláda! Nuž a Kerem a Bennu... Keď si Kerem konečne spomenie, že má nejaký domov a manželku, ktorá ho čaká a potrebuje, je už oheň na streche – Bennu ho zahrnie výčitkami a opäť naňho pritlačí, že chce vedieť, s ktorou ženu strávil minulú noc! Kerem si nechce vymýšľať žiadne ďalšie výhovorky a zapliesť sa hlbšie do pavučiny svojich klamstiev, a tak jej povie, že už má všetkého dosať, že ho má nechať na pokoji – a zberá sa na odchod. Zúfalá Bennu ho však zastaví, vrhne sa mu do náručia a začne sa mu za svoje správanie ospravedlňovať. Prisahá, že sa dá do poriadku, že opäť zájde k psychologičke a že iste vyzdravie, len nech ju neopúšťa. Ak by ju vraj opustil, iste umrie, pretože ho miluje najviac na svete, viac ako seba!

Burhan oznámi rodine prekvapivé rozhodnutie. Kým totiž všetci ostatní rozmýšľali, ako čo najrýchlejšie pre Burcu nájsť novú školu a ako si vybaviť účty s tou starou, Burhan trvá na tom, že jeho vnučka bude navštevovať tú istú školu, pretože sa ani ona, ani nikto iný z rodiny nemá za čo hanbiť! A má aj plán, ako zastaviť to špinavé ohováranie a napraviť Füsuninu povesť... Kerem a Bennu sa po veľmi dlhom čase na chvíľu opäť vyberú medzi ľudí. Síce len do Mertovho (Merih Ermakastar) baru, ale predsa len. Zrejme by ostali i dlhšie, no keď sa tam objaví Eda, Kerema razom prejde dobrá nálada a ponáhľa sa domov. Vraj je na smrť unavený. Na Bennuine námietky, že Eda je predsa ich priateľka, Kerem sotva precedí cez zuby, že nie je ich priateľka – len pre nich pracuje! Buraka príde navštíviť jeho mama Seval (Aytaç Öztuna), no nedopadne to dobre, pretože namiesto pochopenia a súcitu ho jej poznámky o tom, ako vôbec môže žiť v takom špinavom byte, len zbytočne rozľútia. V zvláštnom rozpoložení je však i kvôli pohľadnici, ktorú mu až z ďalekej Viedne poslala Sezen. Aby prišiel na iné myšlienky, rozhodne sa zájsť do baru a porozprávať sa s Mertom a Melek, ktorí sú v poslednom čase ako siamske dvojičky – kde je jeden, je i druhý... Burak oboch prekvapí tvrdením, že medzičasom zistil, že Sezen neľúbi. Ťažko povedať, či z neho ešte stále hovoria zranená pýcha a zlomené srdce - alebo či skutočne hovorí pravdu!

Šeherezáda je veľmi smutná, pretože jej tehotenský test ukáže, že nečaká dieťatko, po ktorom tak veľmi túži... Onur sa ju snaží utešiť slovami, že si je istý, že spolu bábätko mať budú, dcérku. Otázkou ostáva už len to, či bude mať hnedé oči po mame, ako si praje on, alebo modré po otcovi, ako si praje Šeherezáda. Na druhý deň sa v Binyapi Onur opäť vráti k včerajšiemu rozhovoru s Keremom. Témou je, samozrejme, Eda. Kerem stále odmieta počúvať priateľove argumenty na jej prepustenie, Onur zase neoblomne trvá na svojom. Ktovie, ako dlho by táto patová situácia trvala, nebyť nečakanej návštevy, ktorú im ohlási Nurhayat (Sevda Aktolga). Prídu za nimi totiž Edina mama a sestra, aby ich pred Edou a jej lžami varovali! Tak sa šokovaní priatelia dozvedia o jej surovosti, podlosti a klamstvách – a o tom, že Eda podvádza a klame nepretržite sa hneď aj presvedčia, pretože keď ju v záujme konfrontácie s obvineniami jej rodiny nechajú zavolať, vyhovorí sa, že je na stavbe a má veľa práce. No Nurhayat si to obratom overí a zistí, že Eda sa dnes na stavbe ani len neukázala...!

Sledujte v pondelok, 15. augusta, o 6.25!

Upútavka

 
Láska na prenájom - v stredu, 18. mája, o 20.30!
Sledujte celé epizody na