Tisíc a jedna noc cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Tisíc a jedna noc: 103. a 104. epizóda

01. 06 2016 09:05 | Alexandra Stahlová
Tisíc a jedna noc: 103. a 104. epizóda
Tisíc a jedna noc: 103. a 104. epizóda

Kerem sa uzmieri so Seval a povie jej, že mu topánočky, ktoré schovávala pre jeho dieťatko, dala v pravú chvíľu!

Kým sa Nadide (Tomris Incer) zúfalo snaží prebrať k životu Burhana (Metin Çekmez), ktorý sa jej po ťažkom srdcovom záchvate zrútil k nohám, Ali Kemal (Demir Ergun) uteká privolať záchranku a Ahu (Hazel Çamlidere)... Ahu si nenechá pokaziť večer tragédiou, ktorá sa neďaleko nej odohráva a s cynickým úsmevom na tvári, spokojne sledujúc svoj odraz v zrkadle, sa pomaly, pomaličky oblieka... No a keď Nadide s Alim Kemalom spolu so sanitkou odvážajúcou Burhana odídu do nemocnice, na tvári Ahu, ktorá ostane v dome úplne sama, sa usadí spokojný, nečakane krutý a chladný úsmev!

Šeherezáda (Bergüzar Korel) a Onur (Halit Ergenç) majú konečne dostatok času na vážny rozhovor. Šeherezáda sa svojej láske so slzami v očiach kajá, že s výnimkou neho sa pre to, čo v živote prežila, nikdy k nikomu nesprávala kruto, ale naopak mierne. Povie mu tiež, že hoci jej vyčítal, že všetko vidí buď čierne, alebo biele, ona v skutočnosti videla všetko len čierne, no kvôli nemu sa veľmi chce zmeniť. A tak mu na oplátku za to, že jej sľúbil nekonečnú lásku, mu sľúbi, že sa zmení! No Onur nechce, aby sa zmenila - chce, aby ostala rovnako hrdá, ako doteraz, pretože si uvedomuje, že v ťažkých situáciách je jej hrdosť to jediné, čo ju dokáže udržať na nohách. A práve to je to, čo ho na nej najviac priťahuje, teraz to už vie. Nechce, aby prežila svoj život bez neho a nechce prežiť ten svoj bez nej, preto siahne do vrecka na svojom saku a nesmelo z neho vytiahne drobnú škatuľku s nádherným briliantovým zásnubným prsteňom a požiada ju, aby jej ho smel nastoknúť na prst. Potom jej opäť zopakuje, že nechce, aby sa zmenila, ale že by bol rád, ak by jeho prsteň nosila až do konca života, čo mu rada prisľúbi. Potom jej Onur nežne pobozká ruku, vyznajú si navzájom lásku a náruživo sa objímu... Neskôr sa dohodnú, že sa čo najskôr vezmú! No tentoraz im postačí len strohý obrad na úrade, nechcú žiadnu veľkú svadbu – koniec koncov, tá posledná im veľa šťastia nepriniesla...

Melek (Yeliz Akkaya) sa v Mertovom (Merih Ermakastar) bare poriadne odviaže a v snahe zabudnúť na katastrofálny rozchod s Burakom (Mert Firat) sa nechá zbaliť prvým trochu odvážnejším mladíkom, ktorého si nerozumne hneď aj pozve k sebe domov! Obďaleč stojaci Burak má z toho čudný pocit, a tak na dievčinu, s ktorou do baru prišiel, nechá bez vysvetlenia tak a vyberie sa za Melek a jej aktuálnym „úlovkom“! Ukáže sa, že dobre urobil – mladík totiž nie je žiadny džentlmen a po tom, čo ho Melek odmietne so slovami, že si to rozmyslela a chce, aby odišiel, sa ju pokúsi znásilniť! Burak ho poriadne zmláti – a ktovie, možno by ho dokonca i v návale zlosti i zabil holými rukami, nebyť Onura a Šeherezády, ktorí počuli z bytu nad sebou lomoz a krik a prišli pomôcť! Melek a Burak sa potom uzmieria a sľúbia si, že si už nebudú robiť napriek, ktorými jeden druhého len nezmyselne zraňujú...

Nadide sa neprestáva o manžela báť ani po rozhovore s lekárom, ba práve naopak, obáva sa o jeho život ešte viac – vyzerá to totiž tak, že Burhan bude musieť podstúpiť náročný operačný zákrok! Pochytí ju preto spravodlivý hnev a svojmu nehodnému synovi, ktorému dáva Burhanov zlý stav za vinu, do očí vykričí, že ak jeho otec zomrie, môže si spakovať svojich sedem slivák a opustiť dom! O niečo neskôr si Nadide doma podá i Ahu, chce ju okamžite poslať domov – no Ahu je príliš bystrá a dokonale pripravená na túto situáciu. Koniec koncov mala dostatok času prichystať si argumenty a nacvičiť strápený výraz, kým sa jej teta v nemocnici strachovala o manželov život... A tak Ahu vyrukuje s tým, že domov odísť nemôže, pretože by rodine musela povedať o hanbe, do ktorej ju uvrhol Ali Kemal – keď totiž prišla do ich domu, bola vraj ešte nedotknutá, až Ali Kemal z nej spravil ženu! A tak musí Nadide vymyslieť, ako celú túto nepeknú situáciu vyriešiť, lebo Ahu sa vyhráža, že si siahne na život!

Zdá sa, že stav Peride (Meral Çetinkaya) sa vôbec nelepší, no evidentne veľmi pookreje, keď k nej prídu na raňajky Šeherezáda, Onur a malý Kaan (Efe Çinar). Dojme a poteší ju najmä náklonnosť šibalského chlapčaťa, ktoré ju vybozkáva, vyobjíma – a úplne dostane oslovením „babička“! Bennu (Ceyda Düvenci) a Kerem (Tardu Flordun) sa rozhodnú kúpiť si krásny dom a dúfajú, že v ňom budú spolu veľmi šťastní. Kerem sa spočiatku zdráha, no napokon ustúpi svojej krásnej žene a súhlasí, že večer pôjdu za Seval (Aytaç Öztuna) a oznámia jej radostnú novinu – že čakajú bábätko! Keď sa Kaan a Onur po raňajkách rozlúčia, pretože idú spolu s drobcovými kamarátmi a vychovávateľkami zo škôlky sadiť stromčeky, Šeherezáda sa rozhodne, že ešte chvíľu ostane a bude robiť Peride spoločnosť, čo krehkú starú dámu nesmierne poteší.

Yaman (Teoman Kumbaracibasi) si napokon uvedomí, že sa bude musieť malého Umuta vzdať, a tak požiada otca, aby zavolal Burhanovi a povedal mu, že si môže po vnúčika prísť. Telefón však zdvihne Nadide, pretože Burhana práve operujú – a tak sa Yaman a jeho rodina dozvedia, čo sa Burhanovi stalo a že kým sa mu nepolepší, bude musieť chlapča ostať u nich...

Pri sadení stromčekov so škôlkarmi a ich príbuznými sa Onur od Kaana dozvie nielen o jeho nedávnom ochorení a kontrolných testoch, či sa mu nevrátila jeho vážna choroba, ale i o malej kamarátke z nemocnice a jej strašnej diagnóze, a o tom, ako Šeherezáda pred časom od totálneho vyčerpania skolabovala v cukrárni! Robí si o ňu veľké starosti, pretože mu Kaan prezradí i to, že mama potom nešla k žiadnemu lekárovi zistiť, či šlo skutočne len o únavu - alebo nebodaj o niečo vážnejšie...

Burhanov stav po operácii je stabilizovaný. Hoci ešte dnes musí ostať v nemocnici, čoskoro ho pustia domov, kde si poleží minimálne dva týždne – a samozrejme bude musieť držať predpísanú diétu a vyhýbať sa zbytočnému stresu! Nadide vie, že práve to bude najväčší problém, pretože i teraz, v tomto zúboženom stave, jej manžel nedokáže prestať myslieť na ich nehodného syna Aliho Kemala a hanbu, do ktorej ich rodinu uvrhol tým, že pod ich strechou zviedol Ahu!

Keď sa Onur a Kaan vrátia do domu Peride, prekvapení zistia, že ona i Šeherezáda sú preč, teplo rodinného krbu stráži len verná Firdevs (Sennur Kaya). Onurova mama a jeho životná láska sú totiž spolu na prechádzke po pobreží! Keď si Peride opäť začne zúfať, ako už nechce byť na tomto svete a že už ju život neteší, Šeherezáda jej nezvyčajne drsne a tvrdo dohovorí, že sa nesmie takto rúhať kvôli trápeniu spred toľkých rokov. Nezabudne jej povedať o svojich trápeniach a stratách – takže v porovnaní s tým , čo zažila a čo si vytrpela, vyznievajú ponosy Peride vskutku nemiestne smiešne a malicherne. Najdôležitejšie však je, že si to stará dáma uvedomí a konečne sa jej otvoria oči – a vďaka zahanbeniu, ktoré zrejme potrebovala ako soľ, si zjavne opäť začína ceniť svoj život i životy svojich blízkych!

Bennu a Kerem prídu na večeru k Seval, no atmosféra spočiatku vďaka Keremovmu čudnému, chladne odosobnenému správaniu akosi viazne. Seval je veľmi nešťastná... V návale zúfalstva prinesie skrinku s prvými topánočkami, ktoré kedysi jej nebohý manžel priniesol pre Kerema a ktoré ona po celé roky starostlivo ukrývala, aby ich jedného dňa mohol on dať svojmu dieťatku. Povie mu, že keďže sa zrejme nedočká dňa, keď ju bude znovu považovať za svoju mamu, už viac nemá zmysel, aby topánočky opatrovala ako oko v hlave, a tak mu ich dá, aby s nimi urobil, čo bude chcieť, pretože jej už spôsobujú len žiaľ... Kerem sa spýtavo pozrie na Bennu, potom Seval jemne objíme a povie jej, že mu topánočky dala v pravú chvíľu – pretože z nej bude babička!

Hneď ako sa Buket (Feyzan Çapa) a Burcu (Hazal Gürel) spolu s Ganim (Bartu Küçükçaglayan) vrátia domov, čakajú ich nepríjemné správy o Burhanovom infarkte. vystrašené a uplakané dievčence nástoja na tom, aby ich strýko Gani okamžite odviedol za dedom do nemocnice! Kým sú v nemocnici, Ahu pritlačí na Aliho Kemala – povie mu, že ak si ju nevezme, zabije sa! A tak jej Ali Kemal po počiatočných chabých protestoch prisľúbi, že hneď, ako sa jeho otcovi zdravotne polepší, sa s ňou ožení... O Burhanových zdravotných problémoch sa Šeherezáda dozvie až na ďalší deň, aj to len vďaka Ganimu. Je nepríjemne zaskočená, že jej Nadide nič neprezradila, no zároveň jej odľahlo, keď jej bývalá svokra v telefonáte prezradí, že Burhan už je na tom po operácii oveľa lepšie a že už je aj doma. Šeherezáda jej sľúbi, že ho prídu i s Kaanom čo najskôr pozrieť.

Keremova sestra Sezen (Duygu Çetinkaya) si už so svojím nehodným otcom Semihom (Nihat İleri) nevie rady. Stále totiž nesplatil svoje dlhy, kvôli ktorým už je ohrozená i jej existencia, a zrejme ani tak skoro nebude v stave splatiť ich, keďže si ešte stále nenašiel prácu. Vlastne... Ani si žiadnu nehľadal! Sotva sa Onur dozvie dobrú správu o Keremovom a Bennuinom šťastí a zo srdca priateľovi pogratuluje, zazvoní Keremovi telefón a úplne ho pripraví o dosiaľ skvelú náladu. Volá mu totiž jeho otec – a najhoršie na tom je, že ani len netuší, komu volá... Burhana veľmi poteší Šeherezádina a Kaanova návšteva, no doslova sa rozžiari od šťastia, keď mu Šeherezáda povie, že sa s Onurom konečne vezmú a že jej milovaný už dnes pôjde dohodnúť na úrad dátum sobáša!

Keď do Sezeninho obchodu príde nová právnička človeka, ktorému jej otec dlhuje obrovské peniaze, je jasné, že je zle. Príde totiž i s nákladným autom a niekoľkými chlapmi, ktorí majú zabaviť a odviezť všetok hodnotnejší tovar z jej obchodu - až do vyrovnania dlhu alebo do aukcie, ktorej výťažok snáď dlh pokryje. Podľa toho, čo sa pritrafí skôr... Krátko nato, ako sa Semih v tejto nepríjemnej situácii hanebne „vyparí“, vojde do Sezeninho obchodu Kerem. Keď pochopí, čo sa deje, rozhodne sa sestre pomôcť. Právničke vypíše šek na celú dlžnú sumu, povie, že v obchode počká, kým si ho nechá v banke vyplatiť a trvá na tom, aby muži všetok naložený tovar opäť vyložili a vrátili na miesto! Sezen nemôže uveriť svojmu šťastiu. Pokúša sa z Kerema vymámiť, prečo jej pomohol, no márne. Okrem zvláštnych otázok a šibalského úsmevu sa od neho ničoho iného nedočká!

Šeherezáda a Onur sa večer chystajú na návštevu k Burhanovi, kde Šeherezáda doobeda nechala Kaana, by sa pohral so sesterničkami. Počas cesty v aute sa jemne doťahujú, pretože Onura škrie, že mu Šeherezáda neprezradila, že je Bennu tehotná, hoci to vedela. Tvári sa, akoby zase on vedel čosi od Kerema, čo jej za žiadnu cenu nemôže prezradiť. Ich dobrá nálada je však razom zabudnutá, keď Onurovi zazvoní telefón a šokovaný Kerem mu oznámi, že sa stalo niečo strašné... Niečo s Yasemin (Ebru Ajkac)!

Sledujte vo štvrtok, 2. júna, o 7.35 a v piatok, 3. júna, o 7.35!

Upútavka

 
Láska na prenájom - v pondelok, 24. januára, o 20.30!
Sledujte celé epizody na